Spotkanie z Żołnierzem – Niedźwiedziem Wojtkiem

Podróżowanie to moja pasja, kocham odwiedzać ludzi i miejsca w których mieszkają. Kocham poznawać historię. To wszystko tworzy moją własna historię życia. Podróże mnie kształcą. One mnie zmieniają. Kocham podróżować.
Dzisiaj opowiem wam historię Wojtka. Wojtek był żołnierzem polskiej armii. Został zabrany jako mały niedźwiadek. Razem z armią generała Andersa, przemierzył piaski Iraku, przepłynął morze i dotarła aż do Szkocji. Tutaj kończy się jego historia. Niestety umiera w Edynburskim ZOO
Kim był Wojtek… cóż był prawdziwym żołnierzem, który otrzymał numer wojskowy, stopień wojskowy i wojskowe racje żywieniowe. Stał się dla tej polskiej armii maskotką, przyjacielem oraz symbolem na ich woskowych naszywkach. Ale myślę, że nade wszystko stał się jakimś takim prywatnym symbolem siły i walki. Oddania za sprawę międzynarodową i polska.
Odwiedziłem Edynburg, miasto, w którym Niedźwiedź Wojtek zakończył swoją podróż. Lecz jego historia była tak bardzo ciekawa, że Pani Aileen Orr​ założyła organizację Wojtek Scotland, która promuje historię tego niedźwiedzia. Pani Aileen Orr napisała również książkę w której opowiada o tym wyjątkowym Niedźwiedziu, który był żołnierzem polskiej armii.
W Edynburgu, z inicjatywy tej własnie organizacji powstał pomnik, który upamiętnia Wojtka. Warto tam się wybrać i zobaczyć ten pomnik, który znajduje się w parku u podnóżka Zamku. Warto wiec przy okazji zwiedzania Edynburga odwiedzić Wojtka.
Jak wspomniałem kocham podróżowanie, zwiedzanie jest nieodłączną częścią podróży. Dobry przewodnik to skarb. Moim przewodnikiem po Edynburgu była Katarzyna Waszkiewicz​, która jest pasjonatką opowiadania ciekawych historii o tym mieście. Jej oferta dla turystów to „Edynburg w Pigułce”. Warto się z nią umówić na taką skondensowaną weekendową podróż.

Polecam Wam Wszystkim.

Zakochałem się w Szkocji. Chcę tam wracać. Więc mogę powiedzieć, że to była moja pierwsza, ale myślę, ze nie ostatnia podróż do magicznej Szkocji.
Pozdrawiam

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s