Książka

Opowieści dworcowe

Książka

Nie znam jego imienia, nie poznałem go też osobiście, mijam go prawie codziennie. Jeżeli można to nazwać mijaniem, ja po prostu zjeżdżam ruchomymi schodami w dół. Zawsze na wysokości moich oczu, pojawia się on.
Dziś roboczo nazwę go Jan.
Jan jest zaniedbany, widać, że jest bezdomny (tutaj jest wielu bezdomnych. Jedni są bardziej widoczni inni mniej, jedni się z tym kryją inni po prostu są nachalni i chcą pieniędzy. Taki dziwny jest ten świat…
Wróćmy jednak do Jana, ów człowiek sprawia wrażenie żyjącego we własnym świcie, zapewne teraz w domyśle pojawiają się jakieś choroby psychiczne, kto wie, może i takie ma. Nie jest to jednak teraz ważne. To co wydaje się najważniejsze, to ta jego swoista miłość do książki, skąd to wiem… jak już wspomniałem jak tak zjeżdżam tymi schodami to widzę Jana, który siedzi na tej ławce dworcowej, on tam po prostu jest i czyta.
Czyta nieustannie, ciągle coś nowego. Ta jego ławka na dworcu, staje się alternatywnym światem, można powiedzieć, że jest to takie Janowe sanktuarium normalności.
Świat nie jest fair, świat jest mocno skomplikowany, nasz Jan jest też mocno pokrzywdzony. Jednakże, z dozą pełnego przekonania dostrzegam w tym bezdomnym miłośniku światów alternatywnych, jego własną i niepowtarzalną metodę na wolność.
Wrócę więc do tych ruchomych schodów i mnie zjeżdżającego w dół… bo ten dół to też taka dziwna analogia życia. Tam gdzieś na dole jest miejsce pracy, miejsce, które staje się takim kilku godzinnym więzieniem. Kiedy tak widzę ławeczkę i wolnego Jana, zastanawiam się ciągle, gdzie jest moja droga do wolności…
A więc dziękuje Ci Janie… za refleksję nad wolnością i nad tym, że w życiu nie wolno rezygnować z marzeń…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s